Test | Honda NC 750 X redizajn
Za 2016. prošla je kroz svojevrsni tehnički i dizajnerski facelift. Može li postati još uspješnijom?
Hondina „nova klasa“ je prije četiri godine izazvala poprilične turbulencije na tržištu. Prisjetimo se, radilo se o posve novoj platformi na koju su bila postavljena tri modela - NC 750 S i X, te maksi skuter Integra. Već 2013. su svi modeli, s obujmom pojačanim na 745 ccm i sa 55 KS, bili spremni za ostvarivanje viših ciljeva. Diljem svijeta 130.000 ovih motocikala pronašlo je put do kupaca, od toga čak 70.000 u Europi. Bez ikakve dvojbe, velik poslovni pothvat za Hondu.
Koja je tajna uspjeha NC-serije? Sve se na njoj vrti oko pragmatičnog purizma - snažan okretni moment, laka za korištenje, štedljiva i što je najvažnije - povoljne cijene i niskih troškova održavanja.
Bestseler NC-serije svakako je model X koji čini gotovo polovicu prodaje na europskom tržištu (33.000). Mnogi su njezin široki upravljač te vrlo dug hod ovjesa prepoznali kao zov avanture, doduše u light-izdanju. Rekli bismo - broj manja Africa Twin.
Istina je da je Mr. X zapravo midsize-crossover postavljen na cestovne, 17-colne kotače, što vrlo strogo definira njegovu namjenu. Izmjene su godile, kako vizualno tako i vozno. Modificiran je prednji i stražnji dio motocikla, sprijeda je sada znatno markantniji, straga uži. Vrlo jasan profil sada čini LED-prednje svjetlo, a i straga se koristi ista tehnologija. Sve je razvijeno u Hondinom dizajnerskom centru u Italiji, pod motom - još više kvalitete.
Zvuk NC-a je ugodno tih, rekli bismo socijalno prihvatljiv, što sve zajedno treba pripisati normi Euro 4. Paralelni twin s intervalom paljenja od 270 stupnjeva zapravo simulira rad V2-motora kojem su cilindri postavljeni pod 90 stupnjeva. Cilindri su na Hondi položeni na 62 stupnja, a za prvu vožnju Honda nam je rezervirala isključivo verzije s DCT-mjenjačem (Dual Clutch Transmission) koje je lako prepoznati, jer im nedostaje lijeva ručica. Da, zaista se radi o pravom automatskom mjenjaču s dvostrukom spojkom, prema uzoru na automobilističke. I tu je Honda malo poradila na učinkovitosti. Naime, za ovu je godinu dorađen upravljački softver koji bi trebao nježnije izmjenjivati brzine, bez izraženijih zatrzavanja.
Automatska provjera cijelog sustava nakon pokretanja motora odsad traje samo sekundu, namjesto prijašnjih dvije. Potom možete ubaciti u pitomiji D-mod, koji omogućuje vrlo nježan i kontroliran odgovor na gas od najnižih okretaja motora. Izmjena brzina moguća je i bez popuštanja gasa, a DCT to odrađuje poprilično neprimjetno i ugodno.
NC 750 X s mjesta kreće konkretno i robusno, crveno je područje na neuobičajeno niskih 6500 o/min, što zapravo dovoljno govori o krotkom karakteru ovog pogona. Njegove dvije kontrabalansne osovine omogućuju nježno i kultivirano pulsiranje kroz cijelo radno područje. U vožnji djeluje dovoljno poletno za motocikl srednje klase, a 55 KS se na gasu dozira čisto i spontano. Od 4000 o/min NC počinje zvučati nešto energičnije, no ekstremno linearan razvoj okretnog momenta ipak dominira u subjektivnom nastupu.
Vrijeme je da isprobamo tri različita S-moda vožnje. Za planinske zavojite ceste najbolje je odmjeren mod S3 - drži dulje u brzini u visokim okretajima, šalta naniže ranije, pri oduzimanju gasa. Radi izvrsno i pomaže vozaču, jer je tako iskoristivost kočenja motorom učinkovitija. Prilikom naglog dodavanja gasa elektronika reagira „kick-downom“, a vrijedi napomenuti i da se sva četiri moda vožnje prilagođavaju u ovisnosti vozite li uzbrdo ili nizbrdo.
Isto tako, vozač u svakom trenu može brzine mijenjati ručno, putem prekidača na lijevoj strani upravljača. U potpuno automatskom A/T-modu, vozač šalta samostalno pomoću tiptronica. Puno je dakle opcija, no jedan je cilj - osloboditi se nepotrebnih razmišljanja i radnji, i koncentrirati se na izbor linije prolaska, točku kočenja i spuštanja u nagib.
DCT na NC-u funkcionira bolje no ikad prije, a Honda u njega polaže velike nade. Po njihovim navodima, već sada se polovica kupaca NC-a odlučuje za njega, a odsad bi to trebalo čak biti i više. No, ni DCT nije bez nedostataka. Na vagi u konačnici donosi 10 kg više, što nije zanemarivo, no Honda se pravda da je smješten blizu centra težišta motora te da je tako dodatna težina samo privid. No, privid nije vrlo skromna potrošnja od 3,5 l/100 km, pa Honda sa spremnikom od 14 litara ima doseg od čak 400 km.
Obnovljen NC 750 X opremljen je Showinom klasičnom prednjom vilicom tehnologije Dual Bending. Vilica reagira ozbiljnije, djeluje progresivnije i vodi prednji kraj motocikla suverenije i opuštenije no prije. Gotovo 15 cm hoda sprijeda i straga dovoljna su garancija za komfor, čak i pri prelasku većih neravnina. Primjetno je da ovjes ima dovoljne rezerve u slučaju vožnje sa suputnikom kao i veće opterećenosti prtljagom.
Zahvaljujući širokom upravljaču NC se vozi dobroćudno, te kroz zavoje prolazi neutralno i lakonogo. Nema traga bilo kakvoj nervozi, a opet sve zajedno djeluje poprilično agilno i brzo. Unatoč vrlo jednostavnoj tehničkoj konstrukciji, koju sprijeda čine jedan disk i plivajuća kočna čeljust, zaustavljanje je sigurno i kontrolirano. Isto tako, zaštita od vjetra je vrlo korektna, a ispod pokrova spremnika goriva stane čak i integralna ili flip-up kaciga. Na preglednijem brojaču okretaja može se postaviti i individualni limit, a tu su i upozorenja - zeleno i crveno svjetlo - za što ekonomičniju vožnju. Ovo posljednje je osobito važno ukoliko ste miljenik naroda, a to Honda NC svakako - želi ostati.
Što je novo?
Motor, mjenjač, okvir i ovjes
Paralelni twin homologiran na Euro 4:
veći katalizator, zatvoreni sustav odzračivanja spremnika goriva s filtrom
DCT-mjenjač kao opcija s novim upravljačkim softverom i četiri različita moda vožnje (D-mod i S-mod u tri stupnja)
Konvencionalni mjenjač s izmijenjenim prijenosnim omjerima i optimizirana spojka
Ispušni top kompaktnijih dimenzija, 500 g lakši
Nova teleskopska vilica marke Showa, s tehnologijom Dual Bending Valve
Prednja kočna čeljust dorađena
Vanjski izgled, dizajn:
Vjetrobransko staklo 7 cm više
Bočne oplate novooblikovane
LED-prednje svjetlo s LED-pozicijom i trakama
Izmijenjen stražnji kraj s integriranim LED-stražnjim svjetlom
Prostor za kacigu/prtljagu povećan sa 21 na 22 litre
Poklopac prostora za prtljagu s utorima za pričvršćivanje torbice
Kokpit s mogućnosti izmjena boja
Kotači u srebrnoj boji, ventili svijeni
Nosač tablice prozračnijeg oblika
Masa motocikla (220/230 kg) i ukupna masa povećani dva kilograma
Tehnički podaci
Motor
Tekućinom hlađeni redni dvocilindarski, dvije kontrabalansne osovine, jedna bregasta osovina u glavi pokretana lancem, četiri ventila po cilindru, klackalice, klasičan karter, ubrizgavanje promjera 36 mm, regulirani katalizator, alternator 420 W, akumulator 12V/11 Ah, višelamelna spojka u uljnoj kupelji pokretana mehanički, šest brzina (automatski mjenjač s dvostrukom spojkom, šest brzina), pogonski lanac O-ring, sekundarni prijenos 2,294
Promjer x hod 77,0 x 80,0 mm
Obujam 745 ccm
Kompresija 10,7:1
Snaga 55 KS (40,3 kW) pri 6250 o/min
Okretni moment 68 Nm pri 4750 o/min
Okvir i ovjes
Čelični cjevasti, klasična vilica promjera 41 mm, čelična stražnja vilica, monoamortizer s polužjem, podesiva stlačenost opruge
Kočnice
Sprijeda disk promjera 320 mm i čeljust s četiri klipa, straga disk promjera 240 mm i čeljust s dva klipa, ABS
Kotači 3,50 x 17; 4,50 x 17
Gume 120/70-17; 160/60-17
Masa i dimenzije
Međuosovinski razmak 1535 mm, kut glave okvira 63 stupnja, predtrag 110 mm, hod sprijeda/straga 154/150 mm, visina sjedala 830 mm, masa sa svim tekućinama 220 (230 kg), ukupna nosivost 430 kg, spremnik goriva 14,1 litra
Servisni intervali svakih 12.000 km
Boje plava, crvena, srebrna, crna, bijela
Cijena 59.000 kuna
Zajednica | Komentari