2010-04-07 , Autor: Sergio Romero i Ozren Buriša, Slike: James Wright i Wout Mepelink | |
Kawasaki je versysu poklonio neznatne izmjene, osobito na području estetike, a sve radi očuvanja mladog duha koji ga je karakterizirao još od pojavljivanja. Osim toga, modifikacijama je još jednom dodatno dobio i na svestranosti
Versys je stigao 2006. godine kao motocikl koji je Kawasaki dizajnirao kako bi zadovoljio potrebe prosječno starih korisnika te kako bi se nosio sa svim okruženjima - gradom i putovanjima te svim cestama, uključujući i ponekim lakšim makadamskim putevima.
Budući da je versys završio godinu kao osamnaesti najprodavaniji model (ne računajući skutere) te je na vidjelo isplivalo nekoliko točaka u kojima bi se mogao poboljšati, proizvođač je proveo istraživanja na svojim brojnim kupcima. I naposljetku 2010. godine stiže model koji ispravlja te točke.
Naime, pozitivni aspekti zbog kojih se prvotni model isticao su jednostavnost upravljanja, svestranost, mekani rad motora te odnos kvalitete i cijene. Dakle, sve je to zadržano i u novoj verziji, dok se mnogo radilo na mjestima koja su se prema javnom mnijenju mogla ispraviti, kao primjerice estetika prednjeg dijela, aerodinamička zaštita te kalibracija ovjesa. Ipak, promatrat ćemo ga u više detalja jer su nam dani provedeni s njim na Sardiniji otkrili pregršt toga.
Na prvom mjestu - nijanse. To su suptilne estetske modifikacije koje je doživio novi versys, a gledajući izdaleka nema previše promjena u odnosu na njegovog prethodnika. Međutim, izbliza su novosti na motociklu itekako vidljive (vidi okvir „što je novo?“). U svakom slučaju, mišljenje je podijelilo „gomoljasto“ prednje svjetlo čiji je dizajn bio popularan tek među rijetkim pojedincima, a nipošto prema svačijem ukusu. No, bilo kako bilo, o ukusima se ne raspravlja. Ekipa iz odjela za dizajn odlučila se na očuvanje osnovnih linija u tom elementu.
Tako je odsad svjetlo podijeljeno na dva dijela i može se okarakterizirati ponešto modernijim. Također, došlo je do manjih promjena u bočnim oplatama, na sjedalu i u repu, pa je ukupni dojam motocikla nešto suvremeniji nego kod prethodnika.
Isto tako, nema važnih strukturalnih modifikacija što ne začuđuje u jednoj ekonomski zahtjevnoj godini, a posebice u kategoriji koja nije prisiljena na tehnološki razvoj. No, svi koji su se ranije popeli na versys, znat će što znači upravljati tim motociklom, a oni koji to pak nisu učinili, trebali bi znati da se konstrukcija položaja sjedenja može opisati jednom riječju - prirodno.
Uz to, upravljač srednje veličine smješten je na idealno mjesto, sjedalo nije nisko, ali ni pretjerano visoko, a oslonci odgovaraju adekvatnom položaju nogu za prosječno visokog vozača. Nadalje, opremljeni su novom gumom koja reducira vibracije prenošene na noge. Instrumentna ploča je, uzmemo li u obzir putničko lice koje se može vidjeti na tom motociklu, sasvim jednostavna, a pozitivno je što ima pokazivač razine goriva.
Zimi Sardinija ima mnogo kišnih dana, u što smo se mogli uvjeriti i na toj prezentaciji, ali to nije nužno negativno. Naime, nerijetko se na prezentacijama novih modela dogodi da testni vozači voze znatno brže nego što je zamišljeno u odnosu na konstrukciju motocikla te se na kraju prepoznaju nedostaci koji to ustvari i nisu. Ipak, usredotočimo li se na režim vožnje koji će motocikl doživjeti sa svojim budućim vlasnicima, doživljaj stvari je posve drukčiji.
Taj promjenjivi asfalt nam je dopustio da se vozimo različitim brzinama pri kojima je versys demonstrirao svoju svestranost. S jedne je strane pri uobičajenoj vožnji zabljesnuo lakoćom upravljanja i mekoćom, a s druge je pokazao da mu ni karaktera ne nedostaje.
Budući da on nije sportaš, njegova je konstrukcija jednostavna u nekim segmentima poput primjerice izravno montiranog monoamortizera straga ili opreme sustava kočnica. Također, činjenica je da u rijetkim prilikama uistinu nedostaje složena tehnologija.
Uz to, zahvaljujući neutralnim voznim osobinama, uspravnom položaju tijela te obliku poluge upravljača, u oštrim se zavojima izvrsno upravlja. Isto tako, stabilan je na autocestama, a odsad i njegovo vjetrobransko staklo uvelike bolje štiti.
Međutim, ako još uvijek niste zadovoljni, možete sići s motocikla i odgovarajućim ključem skinuti četiri vijka te namjestiti staklo u jedan od tri položaja. Na prvi pogled to se može učiniti beznačajnim, ali vrlo brzo se osjeti razlika. Mi smo to učinili i uvjerili se u djelotvornost tog sustava.
Nema sumnje, promjene su pridonijele tourerskim sposobnostima versysa. Sjedalo ima adekvatan oblik te je mekano i udobno tako da vas ni nakon što cijeli dan provedete u vožnji, neće nažuljati. Budući da na prednjim čeljustima koče dva klipa, ali dobro služe u uobičajenoj vožnji, kočnice bi mogle biti i bolje. Ni ABS se - makar se pokazao efikasnim na klizavom tlu - ne bi mogao opisati najboljim od najboljih. Kako bi se završila ukupna slika, iako na stražnjem amortizeru još uvijek nemamo progresivni sustav, poboljšano je i podešenje ovjesa.
Čini se da je u proizvodnji rednog dvocilindraša od 649 ccm, posebice uspoređujemo li ga s prvim primjercima, ubačeno i malo „omekšivača“. Gotovo da se nije promijenio, ali došlo je do nekoliko izmjena koje ipak daju naslutiti razlike. Ove se godine koriste gumirani dijelovi u stražnjem osloncu bloka cilindara te se tako u velikoj mjeri filtriraju vibracije te se poboljšava udobnost vožnje.
Uz to, središnji sustav je dobio novu mapu koja poboljšava odgovor motora u srednjem pojasu okretaja, što također doprinosi i osjećaju mekoće. Nadalje, u uobičajenoj vožnji režim okretaja kreće se između 4000 i 7000 o/min, što je pojas u kojem pogonski agregat daje najbolje od sebe. Ako ga nagurate i dalje, popet će se do gotovo 11.000 o/min, ali sada već traži da promijenite brzinu. Promjena je meka i precizna od druge brzine nagore, no moramo dodati da je testno vozilo imalo vrlo malo kilometara, a mjenjač je jedna od odlika koje se popravljaju kroz vožnju, isto kao i najviša brzina.
S performansama koje nudi, a one se nisu promijenile u odnosu na prethodnika, te uz umjerenu potrošnju, taj se motor pokazao prikladnim za gradsku upotrebu, ali i za izlete srednje i velike kilometraže. Ipak, pustolovi će se, odnosno vozači izraženijeg sportskog duha, požaliti jedino na nedostatak najviše snage te okretnog momenta. Nova se verzija ne razlikuje znatno od prošle, no i to je dovoljno da dobije moderniji imidž i ostane kao i prethodnik - motocikl za sve i svakoga.
S obzirom da sam "testirao"taj model, mogu reći da su moje impresije puno snažnije i dojmljivije nego što bi se moglo zaključiti iz ovog ovdje, šturog i pomalo sirovog te(k)sta.
Obujam: 649 cm3
Snaga: 64 k (47 KW) 8000 rpm
Okretni moment: 61 Nm @ 6800rpm
Prednja kočnica: 300 mm , , 2 koďż˝nih klipova prihvat koďż˝ne ďż˝eljusti
Stražnja kočnica: 220 mm , , 1 koďż˝nih klipova prihvat koďż˝ne ďż˝eljusti
Prednja guma: 120/70 ZR 17
Stražnja guma: 160/60 ZR 17
Obujam spremnika: 19 l
Dužina: 211 kg
Royal Enfield Guerrilla 450: Retro za tanak novčanik |
BMW M 1000 XR Competition: Mega čudovište |
CFMoto 450 MT: Mali adventure velikog kalibra |
Poštovani, to je lako moguće jer test koji ste čitali spada u rubriku Vozili smo u Motoreviji u kojoj je originalno i objavljen. Obično u toj rubrici donosimo prve impresije s prezentacije novog modela, a tek kasnije u testu donosimo dosta detalja važnih za svakodnevicu. Kako na webu nemamo podjelu Vozili smo i Test ovaj tekst podpao je pod testove. Vaše zapažanje je na mjestu te ću stoga pokrenuti akciju dodjeljivanja prefiksa Vozili smo i na webu...Hvala na komentaru, Dr. Dane