Motorevija
PRETRAGA
2025-04-07 , Autor: Kristijan Tićak, Slike: Motorevija
Bookmark and Share

Tradicionalisti su sigurno zgroženi što su na novoj Multistradi V2 čelični cjevasti okvir i desmodromika svoje mjesto ustupili aluminijskom monocoqueu i konvencionalnim oprugama ventila. No, ove i mnoge druge izmjene dovele su do sniženja mase od čak 18 kg, što se itekako odrazilo na voznu dinamiku



Ili je zima (pre)dugo trajala ili je Ducatijeva 'mala' Multistrada obukla nove, lakše tenisice?! Jer, elan s kojim se probija kroz uske puteve i oštre zavoje Plešivice otkriva dramatične promjene u ciklistici i dinamici kretanja. A nije baš da je prethodnik bio trom. Naprotiv, od 2017. Multistrada pogonjena V2-agregatom kontinuirano pobjeđuje na našim usporednim testovima i oduševljava tisuće kupaca diljem svijeta.

Nasljednik je za 2025. temeljito tehnički revidiran, no zadržan je obiteljski izgled prethodnika te dorađen po uzoru na aktualni V4. Novi motor obujma 890 ccm, u kojem smo dosta pisali, s konvencionalnim oprugama ventila umjesto desmodromike ima malo manji obujam (Testastretta: 937 ccm), ali isporučuje malo više vršne snage – 116 umjesto prethodnih 113 KS. Na magistralnim cestama i u svakodnevici to ne igra veliku ulogu. Ključna je spoznaja kod nove Multistrade V2 odgovor na pitanje - može li se novi L-twin, koji je s 54,4 kg najlakši u povijesti marke, prigodno koristiti u putne svrhe?

 

Ducati, koji slovi kao ekspert lake gradnje, tvrdi da je poglavito na račun novog motora svoj 'univerzalni alat' učinio čak 18 kg lakšim. Deklarirano je da standardna verzija MTS-a V2 na vagi pokazuje samo 214 kg – naravno, spremna za vožnju. Skuplja S-izvedba, koju nam je uvoznik Ducatija za Hrvatsku ustupio na test, ima dva kilograma više (zbog poluaktivnog ovjesa). Dakle, ako pretpostavimo da V2S ima 222 kg, to je zaista 18 kg manje no što je imala MTS 950 S.

Kao što smo već rekli u uvodu teksta, ta lakoća kretanja primijeti se od prvog metra vožnje. Tipičan 'Multistrada osjećaj', gdje ne sjedite u motociklu već na njemu, savršeno se uklapa u akciju. Široki upravljač više nije toliko blizu prsima a malo veća udaljenost daje vozačima višeg rasta osjetno više prostora i slobode kretanja na vrlo ugodno podstavljenom sjedalu. 



Inače, vozačevo sjedalo je podesivo na visinu od 830 ili 850 mm, te dobro pristaje osobama visokim između 1,70 i 1,95 metara. Vozači ili vozačice nižeg rasta mogu spustiti stražnji kraj za dodatnih osam milimetara pomoću funkcije 'Minimum Preload' (pri 110 km/h automatski se vraća na normalnu visinu). U aftermarket ponudi postoje čak i dva centimetra viša ili niža sjedala, budući da je MTS V2 dostupna i s 35 kW/48 KS za vozače-početnike s A2-kategorijom. Da, Ducatijev 'alat za sve' ima za cilj privući što širu grupu vozača.



Može li to ubuduće činiti i na račun uglađenog novog motora? O da, itekako! V2 je doista jednostavan i lak za korištenje, radi mirno i više ne zatrzava tako nasilno u najnižem režimu okretaja. Budući da smo na test dobili potpuno nov motocikl koji tek treba proći fazu razrade (zbog toga i forma 'vozili smo', dok će test uslijediti u tiskanom izdanju za svibanj) nismo ga vrtjeli iznad 6000 o/min. No, i bez toga smo bogatiji za neke spoznaje. Nova 890-tka bez problema podnosi peti stupanj prijenosa pri brzini od 50 km/h te 60 km/h u šestom stupnju. Tajna? Novi pogonski agregat ima varijabilni razvod, tj. prilagođava faze ovisno o stanju opterećenja, broju okretaja motora i stupnju prijenosa/modu vožnje. Time se optimizira punjenje čak i u području djelomičnog opterećenja.



Na otvorenoj cesti V2 brzo postane živahan. Prema Ducatiju, pri 3000 o/min dostupno je 70 posto najvećeg potiska od 92 Nm, što je konkretno vrlo upotrebljivih 64 Nm. Spuštanjem jednog ili dva stupnja prijenosa, motor ugodne i fine reakcije najednom mijenja svoj ton i karakter. Sada djeluje žustro, s bogatim, dubokim zvukom iz ovalnog prigušivača s dva otvora. Serijski quickshifter/blipper sa senzorom u mjenjaču (a ne više na polugi mjenjača) je san snova - izmjene stupnjeva su brze, lake i precizne. Pri brzini od 100 km/h u šestom stupnju prijenosa, V2 se vrti na 4100 o/min. Crveno područje počinje na 10.000 o/min, no kao što smo rekli – danas ništa od toga.

Ducati Multistrada V2S raspolaže s pet modova vožnje (sport, touring, urban, wet i enduro) kako bi u svakom trenutku pružila stabilne i sigurne uvjete vožnje (ili čak blago 'nestabilne' izvan ceste). Modovi kombiniraju izlaznu snagu (maksimalno 95 ili 116 KS), odziv gasa (progresivno-izravno ili uglađeno-linearno), osamstupanjski podesivu kontrolu proklizavanja, tri razine ABS-a za zavoje (također isključiv izvan ceste), wheelie-control (četiri razine) i kočenje motorom u tri razine. I na kraju, još se štošta od toga može individualno kombinirati. Čovjeku se lako zavrti u glavi od silnih kombinacija, no to su 'prokletstva' modernih motocikala.



Dan u kojem smo odradili test-vožnju bio je jedan od rijetkih bez padalina, s temperaturom zraka od 17 stupnjeva Celzijevih. Unatoč tome što je asfalt bio ledeno hladan i pun ostataka prljavštine nakupljene tijekom zime, Pirellijeve gume Scorpion Trail II (s jedva prijeđenih tristotinjak kilometara), posebne oznake 'D' sprijeda i 'U' straga, ponudile su nevjerojatno kvalitetno i transparentno prianjanje. Multistrada V2S se kroz zavoje navodi nevjerojatno lako i precizno. Čak tri kilograma lakši kotači su značajno pridonijeli ovom osjećaju zbog smanjenja rotirajućih masa.

 

Osim toga, enormno široki upravljač pruža veliku polugu za najmanji impuls upravljanja. Multica se jednostavno uvijek vozi lagano, ali sa živahnim stavom, te na putu od Jastrebarskog do Samobora razigrano i okretno prolazi desetke izmjeničnih zavoja. Aluminijski monokok u potpunosti podupire živahni V2, samo sa stražnje strane viri dašak prošlosti - crveni čelični cjevasti okvir. Ducati je verziju S Multistrade V2 opremio poluaktivnim ublažavanjem i stražnjim ovjesom 'Skyhook', a ta tehnička blagodat će vas koštati 2800 eura više u odnosu na standardnu izvedbu (od 17.990 eura). Da odmah zaustavimo polemiziranje – nadoplata nije mala, no u konačnici vrijedi svakog centa! Marzocchijev poluaktivni ovjes nudi odličan kompromis između stabilnosti i udobnosti, što će vaša putovanja na V2S-u činiti ne samo komfornim već i jako zabavnim.

 

Dostupna su četiri načina ublažavanja, neovisno o odabranom modu vožnje: od krutog u dynamicu do mekog u comfortu i offroadu. Bez obzira na uvjete, uvijek ćete pronaći postavku koja će vam odgovarati. Isto se odnosi i na tri verzije oštrog i visokokontrastnog TFT-zaslona veličine pet inča. Povratak u Zagreb uslijedio je preko obilaznice/autoceste, što je bila prilika da isprobamo i zaštitu od vjetra. Novooblikovano vjetrobransko staklo može se pomicati za ukupno osam centimetara, čak i tijekom vožnje i to vrlo lagano - pri brzini od 130 km/h dobro štiti torzo i ramena. Stepenica iznad standardne S-izvedbe je ona naziva Travel koja uključuje grijane ručke, bočne kofere i glavne stajne oslonce i koja košta 21.590 eura. 

Dosta novca, ali i obilje kvalitetne 'glazbe'. Kvalitetne i u smislu redovnog održavanja jer od sada mali servis s izmjenom ulja na Multistradi V2 treba raditi svake dvije godine ili nakon 15.000 kilometara, a kontrola ventila na rasporedu je tek nakon 30.000 kilometara. Putno računalo nam je u fazi razrade na 300 prijeđenih kilometara komuniciralo prosječnu potrošnju od 5,1 l/100 km što znači da bi spremnik od 19 litara teoretski bio dovoljan za 372 kilometra. A to je još jedna u nizu putnih kvaliteta koje su napredovale na novom izdanju 'male' Multistrade.



Zaključak
Svestrana, dinamična, zanimljiva, iznimno okretna i udobna. Ducatijeva nova Multistrada V2 S je lakša, okretnija i upravljivija no ikad prije. Iz perspektive vozne dinamike ulazi u potpuno novu dimenziju, putne sposobnosti su unaprijeđene, no neće svatko biti spreman izdvojiti toliki novac za nju. Onaj tko to učini imat će privilegiju uživati u vrlo zabavnom motociklu prikladnom za svakodnevnu uporabu (velika nosivost, niži troškovi održavanja, četverogodišnje jamstvo). Forza Ducati!


Tehnički podaci
Ducati Multistrada V2S

Motor
Tekućinom hlađeni V2 s kutom od 90 stupnjeva između cilindara, dvije bregaste osovine u glavi pokretane lancem, četiri ventila po cilindru, klackalice, klasični karter, ubrizgavanje, 2 x Ø 52 mm, regulirani katalizator, alternator 470 W, akumulator 12 V/7 Ah, višelamelna spojka u uljnoj kupelji pokretana hidraulično (anti-hopping), šest brzina, pogonski lanac, sekundarni prijenos 40:15
Promjer x hod 96,0 x 61,5 mm
Obujam 890 cm³
Kompresija 13,1:1
Snaga 116 KS (85,0 kW) pri 10.750 o/min
Okretni moment 92 Nm pri 8250 o/min
Statična buka 94 dB(A)

Okvir, ovjes, kočnice
Aluminijski monocoque, prednja vilica upside-down, Ø 45 mm, podesiva po svim parametrima, aluminijska stražnja vilica, monoamortizer, izravno montiran, podesiv po svim parametrima, sprijeda dvostruki diskovi, Ø 320 mm, četveroklipne kočne čeljusti, straga disk, Ø 265 mm, dvoklipna kočna čeljust, kontrola trakcije, ABS za zavoje.
Alu-kotači 3.00 x 19; 4.50 x 17
Gume 120/70 ZR 19; 170/60 ZR 17

Masa i dimenzije
Međuosovinski razmak 1573 mm, kut glave okvira 65,7 stupnjeva, predtrag 106 mm, hod sprijeda/straga 170/170 mm, visina sjedala 830–850 mm, suha masa 216 kg, ukupna dopuštena masa 457 kg, spremnik goriva 19,0 litara
Garancija četiri godine
Boje crvena, zelena
Cijena od 20.790 eura





Motor-Presse Online: Automotorisport

Omiljeni motocikli: Yamaha XJ 600 Diversion 2009 Piaggio beverly 300 ie (2010.) Yamaha XJ6 2009 Kawasaki ER-6n/f BMW R 1200 GS (2010) Yamaha XT660R Suzuki DL650 V-Strom Yamaha T-max 500 Honda VT 750 C shadow Honda CB 1000 R Gilera GP800 Gilera Runner 50 SP Suzuki Bandit 650 2007- Yamaha XT 660 Z Ténéré Yamaha FZ1 Fazer Yamaha YZF-R1 2009 Yamaha XT660X Honda CBR 1000 RR Fireblade 2009 Honda CBR 600 F (2011.) KTM 690 Duke Honda XL700V Transalp KTM 990 Adventure / S 2006-2008 Yamaha X-max 250 (2011.) Yamaha YZF-R125 Yamaha V-max Honda CBF 600 N Suzuki GSX-R 1000 2009 Piaggio beverly tourer 300ie Honda NTV 650 (RC 33, 1995-ös évjárat) BMW K 1600 GTL (2011.) Yamaha XJ6 (2010.) Honda CB 1000 R/C-ABS (2011.) Yamaha FJR 1300 AS Aprilia RS 125 Suzuki GSF1250 S ABS bandit Kawasaki VN 900 Classic Vespa PX 125/150 (2011.) Yamaha FZ8/fazer 800 BMW R 1200 R/Classic (2011.) Honda Crossrunner (2011.) Kawasaki Z 1000 SX (2011.) Yamaha FZ6 / Fazer S2 2007- Honda CBR1000F 1993-2000 (SC24) Aprilia RSV4 Factory APRC SE (2011.) Aprilia RS4 125 (2011.) Aprilia Tuono V4 R (2011.) Ducati Diavel (2011.) Honda VT 750 Shadow Spirit Suzuki DL1000 V-Strom Honda VFR 1200 F Gilera Nexus 300 i.e. Yamaha YZF-R6 2006-2007 Kawasaki ZX-10R (2011.) Aprilia Dorsoduro 1200 (2011.) Yamaha YZF-R6 2008- Suzuki GSX-R 600 (2011.) BMW K 1600 GT (2011.) Kawasaki Ninja 250 R Piaggio Typhoon 50 2T (2011.) Aprilia Shiver 750 GT Suzuki SFV650 Gladius 2009 BMW S 1000 RR BMW K 1300 GT 2009 Piaggio MP3 Yourban 300 ie (2011.) BMW G 650 GS (2011.) Aprilia Pegaso 650 Strada 2005- Megelli sport 125 R Aprilia NA 850 Mana 2007- Honda CBR 125 R (2011.) Honda VFR 800 2003- Aprilia RSV 4 R KTM Duke 125 (2011.) Ducati 1198 SP (2011.) Honda CB 600 F/ABS (2011.) Moto Guzzi Stelvio 1200/NTX (2011.) KTM RC-8 R (2011.) Yamaha FJR1300 Aprilia shiver 750 Honda CB600F Hornet 2007- Ducati Monster 1100 evo (2011.) Yamaha TDM850 1996- Honda CBF 600 S BMW R1200GS 2007 Yamaha FZ6 (S2) 2007- Honda XL650V Transalp Kawasaki Z 750 R (2011.) Suzuki GSX-R 750 (2011.) Yamaha XP500 T-Max 2002-2007 Suzuki GSR 750 (2011.) Honda CBR 250 R (2011.) Hyosung GT 250 R Honda CBF125 Yamaha XVS 1300 A Midnight Star MV Agusta F3 675 (2011.) Triumph Daytona 675 R (2011.) Moto Guzzi Nevada 750 Anniversario (2011.) Aprilia Pegaso 650 I.E. Kawasaki W 800 (2011.) Moto Guzzi Norge GT 8V (2011.) Kawasaki KLE500 2005-