Test | Shoei GT-Air II: Prvi dojmovi
Shoeijeva sport-touring kaciga najnovija je prinova u redakciji.
Isprobali smo je u svim vremenskim uvjetima na ovogodišnjem
Alpenmastersu u Dolomitima
Veliki uzlet prodaje adventure i touring klase u posljednjih desetak godina natjerao je Shoei da sve više razmišlja i o kacigama za tu vrstu motocikala. GT-Air je premijerno predstavljen 2013. te je dizajnerski i namjenski bio velika prekretnica za tradicionalnog japanskog proizvođača. Šest godina kasnije stigao nam je i GT-Air II koji se nudi u sedam boja te devet grafika.
Dizajn kacige je agresivan i oštar, poboljšana su joj aerodinamička svojstva, a Shoei je odradio i pripremu za interkom-sustav 'Shoei Rider Link2'. Mehanika 3D-vizira (CNS-1) je optimizirana, vizir za sunce (u unutrašnjosti) je produžen pet milimetara, vidno polje kacige dodatno je prošireno, a sustav ventilacije je potpuno nov. Tako barem tvrde u Shoeiju, no kako sve to zajedno funkcionira u praksi? GT-Air II doista ispunjava većinu obećanja, i to poprilično uspješno.
Na ovogodišnjem Alpenmastersu u Dolomitima isprobali smo je u svim vremenskim uvjetima, a najviše su nas oduševile forma nasjedanja te zvučna izolacija. GT-Air II na glavu nasjeda poput sportske kacige, no pritom nudi izniman komfor i osjećaj ugode. Ni u jednom trenutku nas nije ni iritirao ni pritiskao, a nisu nam smetali ni bilo kakvi mirisi. Ventilacija je u suštini dobra, no ispod temperature od 15 stupnjeva obavezna je uporaba antifog-vizira - u protivnom se vizir magli. Kada smo već kod vizira, recimo i to da mehanizam zaključavanja traži jaku uporabnu silu. Tijekom testa je padala i jaka kiša, no nismo primijetili da voda prodire u unutrašnjost kacige. Shoei GT-Air II u našoj veličini M na vagi pokazuje 1493 grama, što je sedam manje od onog što Shoei deklarira u svojim promo-materijalima.
Veličina: XS do XXL
Cijena: 5032 kune
Plus: osjećaj prave sportske kacige ali uz izniman komfor, veliko vidno područje, završna obrada, jednostavno rukovanje unutarnjim sunčanim vizirom, aerodinamika, niska buka
Minus: kratka kopča, 'ključanje' vizira traži veću uporabnu silu, komplicirana i nespretna izmjena vizira, osrednji smještaj dioptrijskih naočala
Zajednica | Komentari