2006-06-16 , Autor: Kristijan Tićak, Slike: Vanda Kljajo | |
Supermoto GY 200 street SM motocikl je vozače početnike ili oni koji ne žele variomat, a idealan je za kretanje po gradovima čije ceste obiluju neravninama
Supermoto je definitivno u modi ili, kako bi moderni klinci u svom urbanom žargonu, rekli - baš je cool! Tu činjenicu pjevaju već i ptice na grani, pijanac u birtiji, babe na placu, a kako nam se čini - i menadžment tvornice Zongshen, koja u matičnoj bazi u Kini zapošljava oko 18.000 ljudi. Dakle, nije trebalo biti posebno vidovit kako bi se shvatilo da je bolje imati dva proizvoda namjesto jednog, pa smo tako uz enduro od 200 ccm u toj klasi dobili i Zongshenov supermoto.
Dobro, to „supermoto“ ne treba shvatiti baš doslovce, no je li to što su Kinezi napravili išta drukčije od onog što prave njihovi japanski kolege? U suštini i nije, osim ako uzmemo u obzir da Japanci iza sebe imaju golemo iskustvo i ugled u gradnji motocikala, a Kinezi ga tek trebaju steći.
Dakle, što je napravio Zongshen? Uzeo je zrakom hlađeni jednocilindarski četverotaktni agregat obujma 197 ccm, koji razvija solidne performanse od 15 KS i isto toliko Nm, ugradio ga u čelični cjevasti okvir, dodao monoamortizer i vilicu upside-down te žbičane kotače i - evo ga, prvi Zongshenov supermoto je tu. Ciljani teren tog motocikla su urbane sredine kojima će se kretati vozači početnici ili oni koji ne žele prihvatiti variomat kao svoju dvokotačnu filozofiju.
Mat crna boja također je dobar pokazatelj da su Kinezi definitivno u tržišnoj igri. Za odabir oblika prednjeg blatobrana to se baš i ne bi moglo reći. Sasvim je nejasno što su takvim neestetskim oblikom željeli postići. No, dobro, valjda će metodom pokušaja i pogrešaka i u dizajnu uskoro također uznapredovati.
Da biste pogonski agregat pokrenuli, možete birati - elektro- ili nožni pokretač. Pritom, ako je hladnije, morate voditi računa o povlačenju poluge za hladni start, koja je kod rasplinjača na lijevoj strani motocikla.
Tipka elektropokretača - cak, mašina počinje raditi. Pritisak mekane spojke i tiho ubacivanje u prvu brzinu - krećemo u vožnju. Reakcije na komandu gasa uglađene su, možda malo pretrome, ali s obzirom na koncepciju motocikla, nije za zamjeriti. Brzine se mijenjaju precizno, s nešto više sile na polugu mjenjača, koja je - usput rečeno - dosta uvučena prema motoru. Teže prebacivanje možemo pripisati i činjenici da je testni motocikl prešao samo nekoliko stotina kilometara, pa bi se stanje sa svakim prijeđenim kilometrom trebalo poboljšavati.
Prednja disk-kočnica djeluje tupo i potreban je jači stisak da biste dobili maksimalni efekt zaustavljanja, a najbolje je paralelno koristiti i stražnji bubanj. Prema navodima proizvođača, street SM postiže najvišu brzinu od 125 km/h. Toliko kazaljka na analognim instrumentima i pokazuje, ali se najljepše osjećate između 80 i 90 km/h, što je optimum mogućnosti tog motocikla. Ovjes radi mekano i udobno, motocikl ne gubi na stabilnosti, a neravnine i rupe ne cesti ne remete vaš mir. Dakle, street SM bit će idealan za kretanje po većim gradovima čije ceste obiluju neravninama.
Nešto i o ergonomiji. Oslonci za noge su relativno visoko, točno ispod vas, sjedalo je usko i tvrdo, upravljač je izveden široko i omogućuje dobru kontrolu prednjeg kraja, a u pravim supermoto manirama na njegovim su krajevima i štitnici ruku u boji motocikla. Veliki zakretni kut upravljača pogodovat će početnicima u gradskoj vožnji jer će im omogućiti manevriranje i okretanje na uskom prostoru.
Zongshen street SM i nije neki potrošač goriva - samo nešto više od tri litre na 100 km, što ga svrstava u red štedljivijih u klasi. Kad smo već kod štednje, treba spomenuti i cijenu - 17.490 kuna. Za vozače početnike ili one koji žele vozilo solidnih mogućnosti za upotrebu u gradskom prometu - zaista poštena ponuda.
VIDEO Yamaha MT-09 Y-AMT: Koliko smisla ima automatik? |
Piaggio MP3 310: Brži, agilniji, moderniji |
Benelli TRK 702: Fokusiran na cestu |
CF Moto 700 CL-X Sport: Kratki espresso |