Članak | Čišćenje kacige sredstvima Ipone Helmet Kit
Kaciga, baš kao i motocikl, traži redovito održavanje. Pripremili smo
vam savjete koji će vam pomoći u održavanju higijene, ali i produljiti
vijek trajanja vaše kacige
Motocikl barem jednom godišnje treba odvesti u servis na redovito održavanje. To se pravilo u međuvremenu ustalilo među hrvatskim motociklistima, no s druge strane održavanje zaštitne opreme je još uvijek velika nepoznanica. Konkretno, mali postotak vozača redovito održava svoje kacige.
Uvijek iznova se čudimo koliko vozači zanemaruju održavanje kacige, osobito jer je najčešće riječ o skupim top-modelima - prenosi nam Ivan Kristijan Brezović iz Novema Nove. Napominje da bi kacigu bilo dobro očistiti i podmazati barem jednom godišnje, i to najbolje na kraju sezone. Ako se često vozilo po kiši te u lošijim vremenskim uvjetima, preporuka svakog proizvođača je da se to čini i češće, čak nekoliko puta tijekom sezone.
Pripremili smo pregled čišćenja kacige, kao i neke važne savjete za njezino pravilno održavanje. Ako ih se pridržavate, vaša će kaciga funkcionirati besprijekorno, a ujedno ćete i produljiti njenu trajnost. Uz to, svakako savjetujemo i nošenje potkape jer ju je znatno lakše i jednostavnije oprati od cijele unutrašnjosti kacige.
1. Odabir sredstva za čišćenje
Na tržištu postoje razna sredstva za održavanje kaciga, a mi smo isprobali Iponeov Helmet kit Care line koji se sastoji od fine pamučne krpice te triju sredstava: Helmet in, Helmet out i Visor Rain off. Ovom paketu pridodali smo i sredstva Plastic shine (silikonski sprej) te Cleaner polish (sredstvo za poliranje i sjaj).
2. Čišćenje mehanizama i mehaničkih dijelova
Prvi je korak demontaža vizira i svih pripadajućih mehanizama. Proces nije tehnički zahtjevan, često ste se susretali s njime. Ako je riječ o flip-up ili modularnim kacigama, potrebno je skinuti i rastaviti sve mehaničke dijelove. Prihvate mehanizama ćete oprati vlažnom krpicom ili sprejem za čišćenje. Ako je kaciga u mat-izvedbi, zaštitite boju jer će u protivnom ostati masnoća, odnosno fleke. Mehanizme ćete oprati vlažnom krpicom i poprskati silikonskim sprejem - Ipone Plastic Shine - koji ujedno stvara zaštitni sloj te podmazuje mehaničke dijelove. Zatvaranje i otvaranje vizira će nakon ovoga tretmana biti lakše, a ujedno će i pravilno brtviti na kacigi.
3. Čišćenje unutrašnjosti
Unutrašnjost kacige pričvršćena je kopčama ili ljepljivim čičkom. Unutrašnjost ćete odvojiti laganim povlačenjem, dio po dio. Sve dijelove na kraju možete staviti u platnenu vrećicu (onu od kacige) i oprati u stroju za pranje rublja na niskim temperaturama. Nakon pranja, unutrašnjost morate osušiti prirodnim putem. Obavezno izbjegavajte sušilicu jer postoji mogućnost da se dijelovi deformiraju ili izgube svoje svojstvo.
Jednostavniji način pranja unutrašnjosti je pomoću sprejeva za unutrašnje čišćenje (Ipone Helmet in). Prvi korak je demontaža ili skidanje vizira, sunčanih naočala ili dijelova na koje ne želite da dođe sredstvo. Ostatke kose ili nekih većih nečistoća ćete 'pokupiti' krpicom te unutrašnjost našpricati sprejem tako da prekrije cijelu površinu. Tako ćete je ostaviti pola sata do sat, te potom sve temeljito prebrisati i ostaviti da se osuši. Unutrašnjost bi tada trebala biti kao nova. Ujedno, i ovdje je vrlo važno da se unutrašnjost temeljito isuši, najbolje tijekom cijele noći.
4. Vanjsko čišćenje
Ako su mrlje na kacigi tvrdokorne, obavezno ih operite krpom i mlakom vodom. Kacigu zatim temeljito očistite i ispolirajte pomoću spreja za vanjsko čišćenje kacige (Ipone Helmet out). Gumirane dijelove oko kacige očistite vodom ili sprejem za vanjsko čišćenje, te ih na kraju 'omekšajte' silikonskim sprejem. Tako gumirani dijelovi neće tijekom vremena ni ispucati ni pobijeliti.
5. Čišćenje vizira
Skinite vizir, operite ga pod mlazom mlake vode i očistite krpom. Ako kaciga ima pinlock, ne stavljajte vizir pod mlaz, već ga samo očistite krpom. Zatim ga prebrišite suhom krpom, našpricajte sprejem za čišćenje vizira i za kraj ispolirajte do visokog sjaja. (Ipone Visor Rain Off)
Zajednica | Komentari