Članak | Čak 1312 motocikala palo na tehničkom zbog auspuha
Ako na motociklu imate ispušni sustav iz kućne radinosti ili pak onaj koji ne zadovoljava homologaciju, sa sigurnošću ćete dobiti 'odbijenicu'
Svjedoci smo da su kriteriji po pitanju ispuha na motociklima na tehničkom pregledu znatno stroži no prethodnih godina. Uglavnom se za sada akcija svodi na kontrolu valjanosti (homologaciju) ispušnih sustava, pa ako ispuh nije originalan, na tehničkom pregledu će vas tražiti popratnu dokumentaciju ispuha te usmjeriti da odradite atest i upisivanje ispuha u prometnu dozvolu (MR 146/21).
Naravno, u cijeloj ovoj priči ima onih 'domišljatih' koji na tehnički pregled pristupaju s originalnim ispuhom, te ga potom zamijene onim iz aftermarketa ili samogradnje. Stoga smo poslali upit u Centar za vozila Hrvatske kako se postavljaju prema ovom problemu te kakvo je njihovo postupanje u tom slučaju. "Ako vlasnik izvrši preinaku na svom vozilu nakon redovitog tehničkog pregleda, prije nego što krene sudjelovati u prometu, dužan je prijaviti ispitivanje vozila u najbližoj stanici za tehnički pregled koja obavlja te poslove. Nakon što se provede ispitivanje, ovisno je li preinaka odobrena ili ne, vozilo može ponovno sudjelovati u prometu ili ga treba vratiti u prvobitno stanje. Ako se vozilo podvrgne izvanrednom tehničkom pregledu, te u tom trenutku bude opremljeno zamjenskim dijelovima koji nisu odobreni, proglašava se neispravnim", pojasnio nam je mag. ing. mech. Toni Bodrušić, stručni suradnik za koordinaciju i kontrolu rada STP CVH.
Isto tako, zanimalo nas je koliko motocikala godišnje padne na tehničkom pregledu zbog neodgovarajućeg ispušnog sustava. "U 2020. zbog greški na ispušnom sustavu - bilo da se radi o preinaci, neodgovarajućem ispušnom sustavu za promatrano vozilo, prevelikoj emisiji buke ili neispravnim i nepostojećim sustavima za smanjivanje buke - na tehničkom pregledu nije zadovoljilo 1312 vozila. Te je godine redovitom tehničkom pregledu pristupilo 70.412 vozila L3 kategorije (motocikli, obujam veći od 50 ccm, brzina kretanja viša od 45 km/h) što daje postotak od 1,86 posto", zaključuje Bodrušić.
Zajednica | Komentari