2009-05-30 , Autor: Ozren Buriša, Slike: Razni izvori | |
Fast and Furious se vratio! U epicentru radnje tog filma je vožnja, zato ga volimo. Međutim, prisjetit ćemo se nekih filmskih uradaka gdje nije tako, a motocikli su tek začin koji sve čini „ukusnijim“ za gledanje. Dakle, proći ćemo popisom filmova u kojima su motocikli – začin Hollywooda
Kako je sve započelo
Prvi film u kojem je motocikl čak definirao radnju bio je The Wild One iz 1953. Radnja se može bez pogreške opisati naslovom jednog drugog filma – Buntovnik bez razloga. Dakle, Marlon Brando je vođa jedne buntovničke moto grupe, nosi kožnu jaknu i vozi triumph thunderbird 6T. Priča nalazi inspiraciju u stvarnom događaju koji se zbio 1947. godine u gradiću Hollister u Kaliforniji po kojem su mnogi moto klubovi (pa i onaj u Zagrebu) dobili ime. Naime, tada se na jednom susretu okupilo 4000 ljudi, došlo je i do nereda, a sve zajedno izazvalo je negativne reakcije šire javnosti koje su novine dodatno pojačale. Objašnjenje koje su dale američke udruge motociklista bilo je da je incidente izazvalo „jedan posto“ prisutnih bajkera, složenica koja je ostala u žargonu moto klubova. Cijela ta priča ima smisla jer ilustrira stanje društva tog vremena. Priča filma temelji se na jednoj reportaži koju je objavio časopis Harper's Magazine. Johnny, lik kojeg tumači Brando, vođa je moto kluba Black Rebels u kojem dečki uglavnom voze triumph za razliku od svojih protivnika, The Beatlesa, koji voze harley-davidsone. No, i jedni i drugi zastrašuju „obične“ građane. Danas je teško shvatiti koliko je u ranim pedesetima taj film bio šokantan, ali puno govori činjenica da je cijelih 13 godina – budući da se smatrao „skandaloznim i opasnim“ – bio zabranjen u Velikoj Britaniji. U svakom slučaju, taj film je popularizirao bajkersku subkulturu i u većini slučajeva još jače urezao u svijest društva negativnu sliku koja će se zadržati dugo, dugo vremena.
Na otvorenoj cesti...
Logorska vatra gori još jedne noći provedene pod otvorenim nebom. U to vrijeme mladi Jack Nicholson razgovara s Dennisom Hopperom, u filmu poznatim pod imenom Billy, dok Peter Fonda leži u pozadini te zadubljen u misli promatra vatru. Billy zbunjeno prepričava „Strah ih je, kamo god odemo, strah ih je!“ Zatim George, spomenuti Jack Nicholson, objašnjava da se društvo zapravo ne boji bajkera, nego onog što bajkeri za njih predstavljaju. Billy odgovara, još uvijek očigledno zbunjen: „Predstavljamo samo nekoga tko treba šišanje!“ „A, ne“, kaže George, „Predstavljate slobodu!“ Konačno dolazi trenutak kada Hopper izgovara antologijsku rečenicu koja rezimira tematiku cijelog filma: „What the hell is wrong with freedom? That's what it's all about!“
Goli u sedlu, ili Easy rider, je kultni film šezdesetih koji i dan-danas spada u najpoznatije hollywoodske uratke o bajkerskoj subkulturi. Uz to, nije riječ o filmu s adrenalinskim scenama vožnje. Također, film ne prikazuje superbrze motocikle impresivne snage, već ilustrira filozofiju i mentalitet motociklista u okviru američkog društva za vrijeme Vijetnamskog rata. Naime, dva prijatelja putuju na chopperima kako bi iskusili Ameriku, zemlju za koju vjeruju da simbolizira slobodu. Međutim, putem shvaćaju da zemljom zapravo vlada niz nepisanih društvenih pravila u koja se oni nikako ne uklapaju i koja će ih konačno dovesti do kobnog završetka putovanja.
Fonda pak, u filmu zvanom Captain America, vozi chopper u punom smislu te riječi dok Hopper ima tek blagu preradu s nižim, užim i manje zakrivljenim upravljačem. Chopper s američkom zastavom na spremniku goriva smatra se legendarnim remek-djelom koje je u krugu obožavatelja jednako dobro prihvaćeno kao i film. Iz tog su razloga kasnije nastale mnoge replike od kojih su neke pronašle put do američkih i europskih muzeja, a neke se čak i voze cestama. I naravno, nezaobilazno je spomenuti legendarnu pjesmu od Steppenwolfa kojom se film ponosi – Born to be Wild.
Jedan drugi film nagrađen je Oskarom za najbolju pjesmu. Naime, Diarios de Motocicleta je film koji prati putovanje dvojice argentinskih prijatelja po jednoj drugoj Americi. Prijevozno sredstvo im je pritom bio norton international, zvan la poderosa. Argentinci su uistinu i pronašli takvo vozilo koje je korišteno pri snimanju, ali uz jednu iznimku. Scene padova snimane su na suzukijima koji su zamaskirani da izgledaju kao norton!
Naravno, ovaj film – Dnevnik Che Guevare – ne preporučujemo zbog vizualno dojmljivih scena vožnje, već zbog izvrsno prikazane filozofije putovanja. Dakle, pripadate li vozačima kojima je motocikl način putovanja, i čije srce još uvijek brže zakuca pri pomisli na transkontinentalnu pustolovinu, Diarios de Motocicleta ćete doživjeti kao nešto posve osobno.
Jedan čovjek
Što je zajedničko James Bondovom nastavku Tomorrow Never Dies i Batmanovom novom filmu The Dark Knight? Naravno, eksplozivne akcijske scene, nepobjedivi glavni junak i mnoštvo zanimljivih igračaka. No, osim očitog, povezuje ih i jedno ime – Jean-Pierre Goy.
Sutra nikad ne umire jedna je velika reklama za BMW-ova vozila. Naime, uz automobil koji se vozi na daljinski upravljač, u taj se film probio i jedan motocikl – BMW R 1200 C. Zasigurno se sjećate scene u kojoj je Pierce Brosman lisicama vezan za Michelle Yeoh jurio zakrčenim ulicama Bangkoka dok su ga pješaci, range roveri te jedan helikopter ganjali sa svih strana. Nasmijali ste se kada su naizmjence hvatali ručicu spojke, oduševili kada je Michelle promijenila položaj i sjela na spremnik goriva okrenuta prema Bondu, a u najmanju ruku vam je pala donja vilica kada je u takvom položaju cruiser od masivnih 270 kilograma poletio na stražnji kotač. Kod skokova po zgradama već ste pomislili da se radi o kompjutorskoj montaži, ali ono što vjerojatno niste znali jest da Jean-Pierre, kaskader zadužen za vožnju u tom filmu, odbija raditi ako se koriste specijalni efekti ili čak pomoćni kablovi! Tako je izveo skok sa zgrade na zgradu udaljenu preko 20 metara, i to iznad helikoptera!
Nakon ovih podataka, blago je reći da je Goy kaskaderska legenda. I koga pozvati kada snimate film u kojem se vozi čudovište od motocikla u usporedbi s kojim i R 1200 C izgleda kao bicikl? To pitanje postavili su tvorci najnovijeg filma o Batmanu. Prototip koji je u početku bio samo plod mašte domišljatih konstruktora, oživio je upravo pod spomenutim kaskaderom koji se jedini usudio pokrenuti taj futuristički bat pod. Goleme dimenzije, dva motora koji se nalaze unutar kotača i nekonvencionalni način upravljanja bili su samo neki od izazova koje je prihvatio Goy. Naravno, bez specijalnih efekata.
Boji li se taj čovjek uopće ičega? Začudo, da! Koliko god to zvučalo paradoksalnim, Goy tvrdi da se boji vožnje motociklom u prometu.
Od početnika do profesionalca
Tom Cruise je prvi vlasnik 72.000 dolara vrijednog ducatija desmosedicija RR, prve serijske replike vozila s Moto GP-a. Poznat je po tome da voli brze motocikle, ali možda ponajviše zbog scena vožnje iz nevjerojatno uspješnog Top Guna.
Svi se sjećaju prizora kada juri na kawasakiju GPz 900 R, u to vrijeme najbržem serijskom motociklu, po aerodromskoj pisti usporedo s F-14 dok se u pozadini vrti pjesma Danger zone. Također, vjerojatno vam je ostao u sjećanju i prizor u kojem bježi od Charlie kada u jednom trenutku njegov GPz doslovce poleti na uzbrdici. Top Gun je jedan od najuzbudljivijih filmova iz 80-ih koji, složit ćete se, i dan-danas ima jedan poseban šarm. U skladu s karakterom brzog i žestokog Mavericka izabran je ninja koji je 1984. godine bio revolucionarno ispred konkurencije supersportaša, najviša mu je brzina dosezala 248 km/h, a iste je godine čak i pobijedio na utrci Isle de Man TT. Povrh toga, zanimljivo je da do Top Guna Cruise nikad nije sjeo na motocikl. Svoje prve metre napravio je na parkiralištu prodavaonice House of Motorcycles u El Cajonu u Kaliforniji na početku snimanja filma. Zato je najslavnija scena Danger Zone napravljena na prikolici na koju je GPz pričvršćen, a Cruise ustvari samo sjedi, gleda avion kako uzlijeće i uživa s vjetrom u kosi.
U drugom dijelu filma Mission Impossible koriste se Triumphovi motocikli. Naime, Hunt (Tom Cruise) vozi crni speed triple, a iza njega je crvena daytona 955. Napeta scena vožnje koja eksplodira u izravnom sudaru dvaju vozača je nešto što možemo očekivati samo od Johna Wooa, a glavni kaskader je Jimmy N. Roberts. Uz to, ta moto jurnjava jedna je od scena koje se gledaju više puta pa su se kao posljedica na internetu pojavili popisi grešaka. Tako su primjerice spomenute gume koje se ovisno o podlozi mijenjaju iz cestovnih u one dubokog profila za teren, zatim činjenica da speed triple nije uspio pobjeći od terenskog vozila koje ga je od iza lupkalo, a najzanimljiviji detalj je da se vozačeva lica u nekim trenucima jasno vide, a nijedno nije od Toma Cruisea! Svejedno, gotovo osam minuta adrenalinske jurnjave nadoknađuje sve eventualne pogreške.
Japan napada!
U razdoblju od dvije godine Hollywood je snimio dva igrana filma koji su u nekim segmentima sušta suprotnost. Jedan su i kritičari i gledatelji oduševljeno prihvatili, a drugi je u pravilu proglašen totalnim promašajem. Prvi se većim dijelom održava u Japanu, dok drugi za mjesto radnje ima američko tlo na jugu SAD-a. No, povezuje ih važna uloga motocikala u radnji te općeprisutni strah od Japanaca!
Ne, nije riječ o davnoj prošlosti, već o kraju osamdesetih i početku devedesetih – razdoblju kada je bio izražen ulazak japanskih korporacija u Ameriku. Velika četvorka tada je najagresivnije prodirala na nova tržišta te zadobivala popularnost u SAD-u zbog svojih jačih, bolje upravljivih i zacijelo jeftinijih motocikala te marketinga koji je harley-davidsonove vozače prikazivao kao bajkere negativce.
Hvaljeni film Black Rain stigao je kao odgovor na taj problem! Naime, Michael Douglas utrkuje se na HD-u i, naravno, pobjeđuje protivnika na suzukiju. Nitko ni ne tvrdi da se radi o slučajnosti. U ostatku filma isprepliću se negativni stereotipovi o Japancima koji su prikazani ili kao nesposobni policajci ili kao mafija na suzukijima s oštrim predmetima u rukama. Naravno, Amerikanci su također posebno tipizirani što ipak ostvaruje ravnotežu inače izvrsnom filmu s odličnom glazbom od Hansa Zimmera, vrhunskim akcijskim scenama te obiljem motocikala!
Drugi film, Harley-Davidson and the Marlboro Man, uglavnom se smatra potpunim smećem. Naime, Mickey Rourke i Don Johnson prijatelji su koji voze, točno, harley-davidson, uzimaju pravdu u svoje ruke te se upuštaju u pljačku koja će biti početak jedne velike pustolovine. U film su tek suptilno ubačene negativne insinuacije na račun Japanaca.
Ljudi ga vole ili mrze, nema sredine, ali film je nedvojbeno gledljiv, čak i zarazan! Prerađeni HD FXR koji vozi Mickey Rourke postao je svojevrsnom legendom u malim krugovima obožavatelja, a zahvaljujući Black Death Motorcyclesu doživio je repliku – jednu vozi čak i glumac. U svakom slučaju, za ljubitelje lagane akcijske zabave s „carefree“ pogledom na svijet i vožnjama na chopperu uz Bon Jovijevu pjesmu „Wanted Dead or Alive“, film svakako ima mnoge adute.
Kaskaderi od 1963.
Steve McQueen prihvatio je ulogu u filmu The Great Escape samo uz uvjet da smije prikazati svoje kaskaderske sposobnosti. To mu je dopušteno te je sam izveo sve scene, a u jednom kadru je čak vozio umjesto njemačkog vojnika te je ustvari lovio sam sebe! Pao je tek na dramatičnom skoku preko ograde pa je kasnije za taj pothvat ipak prihvatio pomoć drugog kaskadera, prijatelja Buda Ekinsa.
To je bio svojevrstan početak, i tek mnogo godina kasnije moto kaskaderi su aktivno ušli u svijet filma. Istaknuti vrhunci u novije vrijeme su filmovi poput Terminatora 2. Skok motociklom izveden u tom filmu izabran je kao jedan od najboljih kaskaderskih poteza ikad prema CNN-ovoj listi! Naime, Schwarzenegger, odnosno njegov kaskader Peter Kent, izvodi nevjerojatan skok u duboki kanal na velikom cruiseru i spašava malog Connora koji bježi od androida T-1000 u kamionu.
Matrix Reloaded je u novije vrijeme pripremio pravu poslasticu za ljubitelje vožnje sportskim motociklima. Uz Ducatijevu reklamu, Trinity sjeda na tamnozeleni model 996, skače s kamiona te kreće u jureći bijeg između kolona automobila i kamiona! I baš kad pomislite „pa to mogu i ja!“ prepozna je agent za volanom, ona se uz paljenje gume okreće za 180 stupnjeva i kreće u suprotnom smjeru, istodobno izbjegavajući i promet i metke.
Pretkraj ćemo spomenuti kao preporuku dva američka filma koji se, ako ništa drugo, mogu ponositi vrhunskom akcijom. To je ekranizacija stripa Ghost Rider i moto inačica filma tipa Fast and Furious – Biker Boyz. Ovaj drugi je čak imao veću potrebu za kaskaderima nego za glumcima!
I na kraju, kao preporuka autora ovih redaka, snimljen je jedan film u bogatom, ali nama često stranom – Bollywoodu! Non-stop akcija, s kaskaderskim egzibicijama pred kojima bi se posramio i Mission Impossible, dolazi iz Indije pod nazivom „Dhoom“. Film zaslužuje pohvale i zbog drugih faktora, ali motori su ondje postali – začin Bollywooda!